ساعات کار مطب

شنبه تا پنجشنبه (با وقت قبلی)

تماس با ما

084 66 267 ،124 29 221 - 021

تعیین وقت

اولین مشاوره شما رایگان است

ترمیم دندانها

دندانپزشکی ترمیمی

جایگذینی نسج آسیب دیده و پوسیده دندان با مواد ترمیمی یا در موارد تخریب شدید دندانها توسط روکش و همینطور اقداماتی همچون رفع حساسیت دندانها  رفع بدرنگیها یا شکستگی تاج دندان توسط متخصص ترمیمی انجام میگیرد.

تشخیص دندانهای پوسیده با معاینه کلینیکی و همینطور در صورت لزوم تهیه رادیوگرافی قابل انجام است.

مواد ترمیمی

سه نوع ماده بطور شایع جهت پرکردن دندانها استفاده میشود، آمالگام و کامپوزیت و سرامیک که هرکدام بسته به ناحیه قرارگیری دندان، میزان نسج از دست رفته، نیازهای زیبایی قابل انتخاب میباشند. البته مواد ترمیمی دامنه گستره وسیعی دارند که ما در اینجا به شرح اطلاعات مختصری در مورد شایعترین ها میپردازیم.

آمالگام همان ماده نقره ای رنگی است که معمولا در پرکردن دندانهای عقب بکار میرود و از نظر تطابق و استحکام ماده میتواند انتخاب مناسبی در برخی پرکردگیها باشد. کامپوزیت ماده پرکردگی همرنگ دندان است که توسط نور سفت شده و جای نسج پوسیده دندان قرار میگیرد. در پرکردن دندانهای قدامی که معیار زیبایی مطرح میباشد ماده انتخابی اولیه کامپوزیت است. سرامیک ها در ساخت ترمیم ها و همینطور روکش ها کاربرد داشته و از نظر استحکام و رنگپذیری کیفیت خوبی داشته همرنگ دندان بوده ولی با کارهای لابراتواری و قالب گیری همراه میباشند.

تغذیه بعد از ترمیم

پرکردگی آمالگام برای رسیدن به استحکام نهایی حدود ۲۴ ساعت زمان نیاز دارد که به بیماران توصیه میشود تا طی شدن این مدت از غذاهایی نرمتر تغذیه کنند و چند ساعت بعد از ترمیم روی آن دندان چیزی نجوند.

در پرکردگیهای کامپوزیت چون روند سفت شدن ماده معمولا توسط نور دستگاه انجام میشود به سرعت ماده به محدوده حداکثر استحکام خود نزدیک میشود و بیمار میتواند بلافاصله بعد از ترمیم کامپوزیتی تغذیه معمول خود را داشته باشد.

حساسیت دندان بعد از ترمیم

گاهی برخی بیماران تا مدتی بعد از پرکردن دندان احساس درد و حساسیت به سرما و یا جوش را تجربه میکنند که میتواند بعلت عمق زیاد پوسیدگی و نزدیکی به عصب دندان و یا حساسیت های گذرای ایجاد شده بدنبال روند تراش و ترمیم باشد و به مرور زمان کمتر و برطرف خواهد شد. این حساسیت ها در ترمیم های همرنگ دندان بطور شایعتری گزارش میشود اما بایستی دقت شود کاهی بلند بودن ماده ترمیمی نیز میتواند برای بیمار درد بخوصوص حین جویدن ایجاد کند که با مراجعه به دندانپزشک و تنظیم ترمیم به راحتی قابل رفع شدن میباشد.

سوالات متداول در مورد ترمیم دندانها

آیا مسواک برقی بهتر دندان را تمیز میکند؟

در استفاده از انواع مسواک ها مهم انتخاب سایز سر مسواک متناسب با حفره دهان، دسته محکم جهت انتقال مناسب نیروها ی دست به دندانها است. مسواک برقی مهمترین اثری که دارد ایجاد تنوع و انگیزه در فرد یا کودک جهت رعایت بیشتر بهداشت است و تنها کارایی آن در بیماران کم توان و ناتوان و بیماران خردسال میتواند بیشتر باشد

آیا میشود ترمیم های قدیمی و تیره را با ترمیم سفید جایگزین نمود؟

برخی ترمیم های قدیمی که دچار بدرنگی یا پریدگی و شکستگی لبه ها شده باشند قابلیت جایگزینی با ترمیم های جدید و همرنگ را دارند البته به شرطی که برداشت کل ترمیم خطر آسیب به کل ساختار دندان را نداشته باشد

ونیر کامپوزیتی چیست؟

یکی از درمانهایی که امروزه بسیار متقاضی پیدا کرده سفیدتر کردن همراه با اصلاح فرم دندانها یا بستن فاصله بین آنها یا ترمیم شکستگی های دندان و یا بازسازی کل فرم تاج دندان قدامی است که میتواند در مطب و بدون کار لابراتواری توسط ماده ترمیمی زیبایی کامپوزیتی است، انجام شود

2 نظر در “ترمیم دندانها

  1. الهام ذاکری فوریه 24, 2017 /پاسخ به این نظر

    سلام خانم دکتر خلیلی نژاد. من از بیماران مطب هستم و میخواستم هم تشکر کنم بابت اخلاق خوبتون و حوصله ای که در درمان به خرج میدید و هم در مورد تعویض ترمیم های تیره دندانهام با مواد ترمیمی سفید باهاتون مشورت کنم. آیا صلاح میدونید اینکار رو انجام بدم. ممنون میشم راهنمایی کنید چون موقع خنده مشخص هست و از نظر زیبایی اذیت هستم.

    • دکتر فروغ خلیلی نژاد فوریه 24, 2017 /پاسخ به این نظر

      سلام خانم ذاکری عزیز، ممنون از نظر لطف و محبتی که دارید. در مورد تعویض ترمیم دندانهای عقبی با مواد کامپوزیتی اگر توسط معاینه مشخص شود که این ترمیم ها از تطابق لبه ای خوبی برخوردار هستند و برداشت آنها میتواند سبب تحریک یا آسیب کلی به ساختار دندان شود بنده خیلی توصیه به این اقدام نمیکنم اما اگر ترمیم ها قدیمی یا لبه ها شکسته و یا خیلی در دید باشند شما میتوانید اینکار را انجام دهید. با آرزوی سلامتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *