جرمگیری و برساژ دندان

جرمگیری و برساژ

مواد غذایی و پلاک های میکروبی که روی سطح دندان مینشینند اگر با مسواک زدن بطور کامل حذف نگردند به مرور زمان با املاح داخل بزاق ترکیب شده و قوام سخت بخود میگیرند و تبدیل به جرم میشوند. بدلیل قرارگیری غده بزاقی زیرزبانی در جلو و در سطح زیرین زبان یکی از نواحی شایع تجمع جرم پشت دندانهای قدامی فک پایین است. جرم ها میتوانند بالای لثه که با چشم قابل رویت هستند و یا زیر لثه نیز باشند که خطرناکتر و آسیبرسان تر است ولی توسط بیمار قابل تشخیص نیستند.

بزاق برخی بیماران جرم ساز تر بوده و حتی با رعایت بهداشت بازهم نسبت به سایر افراد سریعتر تشکیل جرم را تجربه میکنند. رنگدانه های مواد غذایی به شکل بیشتر در تضرص های جرم ها کیر کرده و سبب تغییر رنگ دندان و زردتر شدن آن میشود زیراکه سطح دندان بجای مینای صاف و صیقلی تبدیل به سطحی با یک لایه جرم و رنگدانه شده است. بعلاوه ازآنجاکه وجود جرم سبب التهاب لثه و تجمع میکروبها میشود بیمار خونریزی از لثه ها و تورم و بوی بد دهان را نیز تجربه میکند.

در صورت تشخیص وجود جرم بر روی دندانهای شما شما کاندید درمان جرمگیری میشوید که به دو طریق با استفاده از قلم های دستی و یا با استفاده از دستگاه جرمگیری انجام میشود. معمولا بدنبال برداشت جرمها از سطح دندانها پروسه برساژ با استفاده از برس هایی مویی شکل و مواد برساژ که معمولا حاوی فلوراید نیز میباشند با هدف حذف رنگدانه ها و ایجاد سطح مینایی صاف و شفاف انجام میپذیرد.

جرمگیری و برساژ

شما میتوانید همین الان نوبت خود رزرو کنید

حساسیت دندان بدنبال جرمگیری

در تعدای از بیماران بدنبال جرمگیری کمی حساسیت در دندانها ایجاد میشود که بدلیل برداشت جرم هایی است که مثل عایق بر سطح مینا عمل کرده بودند و اکنون با برداشته شدن آنها توبولهای عاجی کمی موقتا کمی تغییرات حرارتی مثل سرما یا گرما را سریعتر به عصب دندان انتقال میدهند. اما جای نگرانی نبوده و این حساسیت گذرا بوده و به سرعت برطرف خواهد شد.

حساسیت دندان بدنبال جرمگیری

در تعدای از بیماران بدنبال جرمگیری کمی حساسیت در دندانها ایجاد میشود که بدلیل برداشت جرم هایی است که مثل عایق بر سطح مینا عمل کرده بودند و اکنون با برداشته شدن آنها توبولهای عاجی کمی موقتا کمی تغییرات حرارتی مثل سرما یا گرما را سریعتر به عصب دندان انتقال میدهند. اما جای نگرانی نبوده و این حساسیت گذرا بوده و به سرعت برطرف خواهد شد.

احساس لقی دندان بدنبال جرمگیری

تجمع طولانی مدت جرم بر روی دندانها و زیر لثه فضایی را برای گیر افتادن میکروبها و انباشته شدن باکتریها فراهم میکند که به مرور زمان سبب آسیب به انساج نگهدارنده اطراف دندان مثل لثه و استخوان خواهد شد اما بدلیل بادکردگی و التهاب لثه اغلب اوقات بیمار از این اتفاقات بی اطلاع میباشد و چون جرم ها همانند آهکی سخت دندانها را بهم وصل کرده اند تا زمانیکه بیمار جهت جرمگیری مراجعه نکرده و درمان دریافت نکرده از عوارض این بیماری خاموش بی خبر است.

با حذف جرم ها و رعایت بهداشت مسواک و نخ دندان توسط بیمار اگر بیماری در مراحل اولیه بوده باشد معمولا لثه قوام طبیعی خود را بازمییابد و رنگ و کیفیت لازم را پیدا خواهد کرد اما اگر بیماری لثه پیشرفت کرده باشد و سبب آسیب به لثه و تحلیل استخوان دربرگیرنده دندان شده باشد با جرمگیری مشکل اصلی بوجود آمده یعنی لقی هویدا خواهند کشت.

و در حقیقت این مشکل از قبل ایجاد شده بوده است اما بیمار بدلیل حضور جرمها از آن بیخبر بوده و بیماری رو به گسترش بوده است تا زمانیکه به یکباره لقی و تحلیل لثه و استخوان را متوجه میشد. بنابراین جرمگیری سبب لقی نشده بلکه لقی ایجاد شده از قبل را نشان بیمار میدهد و اگر بیمار بهداشت را رعایت کند این وضعیت به مرور کمی بهتر خواهد شد.

فاصله زمانی نیاز به جرمگیری

بسیاری از افراد با یک بار جرمگیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان ممکن است تا مدت‌ها و حتی سالها نیازی به جرمگیری مجدد نداشته باشند، اما برخی دیگر که به صورت مداوم از مسواک و نخ دندان استفاده نمی‌کنند یا تکنیک صحیح مسواک را نمیدانند سریعتر تجمع جرم را تجربه میکنند و برخی بیماران نیز دارای غدد بزاقی با خاصیت ترکیب آهکی تر هستند که نیاز به جرمگیری را برای آنها مرتفع تر و حتی به مراجعات سالیانه تبدیل میکند. وجود دندانهای نامنظم نیز به گیرافتادن و تجمع جرم کمک میکند زیراکه رعایت مسواک و نخ را برای بیمار دشوارتر میسازد که این مسیله بخوصوص در دندانهای قدام فک پایین بطور شایع به چشم میخورد.

خمیر دندان‌های ضد جرم

استفاده از خمیردندان‌های ضدجرم موجود در بازار تا حدی می‌تواند جرم دندان‌ها را از بین ببرد، اما باید بدانید این محصولات دارای مقادیر زیادی از مواد ساینده هستند و استفاده همیشگی از آنها توصیه نمی‌شود چون به مرور زمان هم به مینای دندان آسیب می‌رسانند و هم باعث بروز حساسیت‌های دندانی می‌شوند.

جرمگیری یا بلیچینگ

این روزها یکی از درمان‌های زیبایی که مردم از دندانپزشکان می‌خواهند، سفید کردن دندان است. یادتان باشد دندانپزشک شما هنگام جرمگیری، رسوبات رنگی و املاح ته‌نشین شده روی دندان‌ها را برمی‌دارد و در نتیجه رنگ داخلی دندان تغییر نخواهد کرد و نباید انتظار سفیدی غیر معمول را داشته باشید هر چند به دلیل از بین رفتن لایه جرم، کمی تغییررنگ را احساس می‌کنید ولی در بلیچینگ (روشی برای سفید کردن دندان‌ها) ماده‌ای به نام پراکسید هیدروژن به درون ساختار مینایی دندان نفوذ کرده و باعث اکسید شدن رنگدانه‌ها و در نتیجه سفید شدن دندان‌ها می‌شود. از طرفی این کار بیشتر جنبه زیبایی دارد، در حالی که جرمگیری یک اقدام درمانی است.

یک اصل کلی میگوید که در صورت امکان بهتر است به تعداد دفعات تغذیه و حتی میان وعده از مسواک و نخ استفاده شود. اهمیت استفاده از نخ دندان نه تنها کمتر از مسواک نیست بلکه از آنجا که تماس دندانها با زبان یا مسواک تمیز نمیشوند الزام استفاده از نخ جهت رعایت بهداشت را بیشتر خواهد کرد و معمولا شروع پوسیدگی ها هم از همین تماس دندانها آغاز میشود. حداقل سه بار استفاده منظم از مسواک و نخ و استفاده روزانه از دهانشویه فلوراید میتواند تا حدود زیادی بهداشت دهان و دندان شما را تامین کند

مهمترین علامت بیماری لثه که بسیار کمک به تشخیص زودهنگام میکند خونریزی لثه ها موقع مسواک و نخ است. تغییر قوام لثه از حالت سفت به نرم و تغییر رنگ لثه از صورتی با نمای پوست پرتقالی به ارغوانی و تیره و پرخون از علایم آشکار بیماری لثه هست

تورم لثه ها بطور شایع به دلیل تجمع جرم و التهاب رخ میدهد اما گاهی در بیمارانی که دهان آنها حین خواب یا حتی طی بیداری زیاد باز میماند علت تورم لثه در دندانهای قدامی فک بالا میتواند خشک شدن بافت لثه و افزایش خونرسانی عروق خونی جهت حفظ رطوبت و ساختار لثه باشد که نمایی پرخون و قرمز ایجاد میکند. البته در موارد نادر برخی بیماریهای سیستمیک علایم لثه ای نیز ایجاد میکنند که بایستی مد نظر قرار گرفته و با دندانپزشک مشورت شود

بسته به نوع مشکل بیمار ممکن است مدت زمان درمان بین چند ماه تا چند سال متغیر باشد.

جرمگیری و برساژ

6 دیدگاه دربارهٔ «جرمگیری و برساژ دندان»

 1. علی مقدسی

  سلام خانم دکتر، سوالم در مورد خونریزی و درد لثه هایم هست . من بطور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده میکنم ولی بازم لثه هام موقع نخ دندون کشیدن خون میاد. ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  1. سلام و وقت بخیر جناب آقای مقدسی، گاهی بیماریهای لثه با علایم درد و خونریزی، ممکن هست حتی در فردی با بهداشت خوب و عدم وجود جرم دندان هم دیده شود که دسته ای از میکروب های قویتر و مهاجم تر در ایجاد آن مشارکت دارند و معمولا جنبه وراثتی نیز دارند. اینست که ابتدا باید توسط دندانپزشک معاینه شوید و بعلاوه اگر مشکل و بیماری دیگری نداشته باشید یک احتمال دیگر میتواند مربوط به روش نادرست رعایت بهداشت شما باشد. زیراکه خیلی از افراد مسواک و نخ را استفاده میکنند اما روش صحیح بکارگیری آنها را بطور کامل آشنایی ندارند که میتوانید در اینباره از دندانپزشکتان کمک بگیرید.

 2. مریم انصاری

  با سلام . خانم دکتر عزیز. میخواستم در مورد دندانهای دخترم ازتون کمک بگیرم. دخترم یکسال و نیمه است. و چهار تا دندان جلویی فک بالاش از پشت سیاه شده. دکتر بردم گفتن که به خاطر شیر شبی که میخوره. گفتن بعد از شیر خوردن دندانهاش رو با گاز استرل تمیز کنم. ولی من هنوز کمی نگرانم که پوسیدگی دندونهاش مشکل ساز بشه. میشه راهنماییم کنین که چه زمانی میشه برای درمانش به دکتر مراجعه کرد با توجه به اینکه خیلی کوچیکه آیا ممکنه پوسیدگیش باعث خراب شدن دندونش بشه و آیا مثل اولش سفید میشه یا پرکردن و کارهای دیگه نیاز داره ممنون میشم جواب بدین. با تشکر .

 3. درود بزرگوار
  اوقاتتون به خوشی
  من ٢٨ سالمه و دندونهام حدود یک سالی هست که ارتدونسی هست متاسفانه هم تو این مدت و هم از قبل به دلیل حساسیت دندانی و لثه ای و شاید از بی حوصلگی برای وقت گذاشتن نسبتا زیاد از نخ دندون استفاده نکردم. الان قصد دارم که با تهیه یک برساژ به تمیزکردن عمقی سطح و کناره های دندونیم به جبران بپردازم. آیا این کار میتونه جایگزین مناسبی برای عدم استفاده از نخ دندون باشه و اینکه چه مدل برساژ ی رو شما برای این هدف پیشنهاد می کنید؟

  با سپاس از دانش و زمانی که برای پاسخگویی می ذارید?

 4. درودی دوباره…
  باید این نکته رو هم یادآور بشم که از زمان ارتدنسی م تا الان سه بار هم دندانهایمرا جرم گیری کرده م. بار اول زمان معاینه ، ۶ ماه بعدش و ۶ ماه بعدتر….
  و اینکه استفاده برساژ بعد از عمل مسواک زدن باید انجام بشه یا به صورت جداگانه و چند مرتبه؟

  1. سلام و عرض ادب
   انجام ارتودنسی پنهان که کمترین دیده شدن را داشته باشد به طرق مختلف قابل انجام است که هرکدام مناسب بیمار با شرایط مربوطه میباشد که علاوه بر کمترین میزان دیده شدن بتواند تاثیر مثبت و خوب در زمان کوتاهی داشته باشد. گاهی انتخاب روش نامناسب برای بیمار میتواند منجر به طولانی شدن زمان درمان و گاهی نرسیدن به نتایج مناسب شود.بنابراین اولین قدم بررسی شرایط دندانی و فکی شما و ارایه طرح درمان و وسایل مختلف درمانی برایتان خواهد بود که هزینه ها و مشاوره برای کمک به تصمیم گیری مناسب برای شما در کلینیک اوردنت به شکل رایگان قابل انجام است.
   با سپاس و آرزوی سلامتی شما

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

به بالای صفحه بردن