دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان

معمولا هنگامی که کودک ۶ ماهه است اولین دندان‌های شیری در دهان او ظاهر می‌شود. رویش بقیه این دندان‌ها تا پایان ۲ یا ۳ سالگی طول می‌کشد. البته زودتر در آمدن و یا تاخیر در رویش به مدت چند ماه طبیعی است. ولی اگر این تاخیر بیش از ۹ ماه گشت باید به دندانپزشک مراجعه شود.

دندانپزشکی کودکان

شما میتوانید همین الان نوبت خود رزرو کنید

تعداد دندانهای شیری ۲۰ عدد است یعنی کودک در هر فک ده دندان دارد و این ده دندان در دو نیمه راست و چپ به صورت قرینه قرار دارد.

اسم این پنج دندان از خط وسط به طرف عقب عبارتند از :‌

 • دندان پیش میانی. که بطور قراردادی با حرف A نشان داده می شود .
 • دندان پیش طرفی و یا B .
 • دندان نیش یا C‌.
 • دندان آسیای اول یا D.
 • دندان آسیای دوم یا E.

دندانهای شیری علاوه بر وظایف معمولی یک دندان ( جویدن. تکلم حفظ شکل و زیبایی چهره ) وظیفه دیگری نیز دارند. در واقع دندانهای شیری نسبت به دندانهای دایمی وظیفه و نقش مهمی را به عهده دارند. حفظ فضاهای لازم برای رویش دندانهای دایمی. وظیفه دندانهای شیری است.

رویش صحیح دندانهای دایمی ارتباط نزدیکی با حفظ دندانهای شیری تا سن طبیعی افتادن آنها دارد. بطوریکه هرگاه دندانهای شیری زودتر از زمان طبیعی کشیده شوند. یا آنکه بیشتر از مدت زمان لازم در دهان باقی بمانند. ممکن است رویش دندانهای دایمی زیرین دچار اشکال شود.

به عنوان مثال دندانهای D و E بایستی تا سن ۱۲-۱۰ سالگی بطور سالم در دهان باقی بمانند. سپس با لق شدن آنها دندانهای دایمی به جای آنها رویش یابند . اگر این دندانها زودتر از موقع از دست بروند . دندانهای مجاور به سمت محل خالی دندان کشیده شده حرکت کرده فضای موجود را تنگ تر می نمایند. لذا رویش دندان دایمی دچار مشکل می شود.

متاسفانه بسیاری از پدر و مادرها فکر می کنند که زود خراب شدن دندانهای شیری و کشیدن آنها مهم نیست ‌چرا که دندانهای دایمی به جای انها خواهند رویید. به این ترتیب با عدم مراقبت کافی باعث پوسیدگی زود رس و از دست رفتن آنها می شوند. که نتیجه آن رویش نابجا و یا عدم رویش دندانهای دایمی زیرین است

دندان‌های شیری کودکان معمولا از ۶ سالگی شروع به افتادن می‌کند. افتادن دندان‌های شیری از ۲ دندان جلویی بالا و پایین شروع می‌شود و تا سن حدود ۱۲ سالگی این روند جایگزینی شیری با دایمی ادامه دارد.

گاهی ممکن است دندان‌های شیری کودکان دیرتر یا زودتر از زمان متوسط تایین شده بیافتند که الزاما سن شناسنامه ای کودکان با سن رویشی دندانها همخوانی ندارند. اما اگر دندان دایمی رویش بیابد و دندان شیری متناظر با آن هنوز در دهان باقی مانده باشد بایستی دندان شیری خارج شود تا دندان دایمی بتواند در موقعیت صحیح خود قرار گیرد.

مثلا جوانه دندانهای قدامی فک پایین معمولا در سمت زبانی دندانهای شیری قرار گرفته که با افتادن دندانهای قدامی شیری، دندان ثنایا دایمی فک پایین با فشار زبان و حرکت رو به جلو در محل صحیح جایگزین خواهند شد.

شیار پوش

شیار پوش

یکی از کارکای پیشگیرانه در مورد دندانهای شیری و دایمی قرار دهی شیارپوش روی تاج این دندانهاست. این کار با هدف حذف شیارهای عمیق دندانی که ریسک گیر مواد غذایی و پوسیدگی دندانها را بدنبال خواهد داشت صورت میگیرد و بغلاوه آزاد سازی فلوراید از مواد شیار پوش میتواند تا حدی به استحکام مینا کمک کند.

فلوراید تراپی

عملیات رساندن فلوراید به دندان را فلوراید تراپی میگویند که میتواند به اشکال دهانشویه، ژل، یا وارنیش و غیره باشد. فلوراید در ارتباط با ساختار دندان است و سبب افزایش استحکام و مقاومت دندان به پوسیدگی میشود. یکی از راههای فلوراید تراپی رساندن فلوراید موضعی به دندان است که عملیاتی ساده، بدون درد و بسیار موثر میباشد.

فلوراید تراپی

فضا نگهدار

اگر دندان شیری به هر دلیلی مثل پوسیدگی یا ضربه زودتر از زمان طبیعی از دست برود بایستی فضای آن تا رویش دندان دایمی زیرین حفظ شود که با وسیله ای به نام فضا نگهدار انجام خواهد شد که انواع و اشکال متفاوتی خواهد داشت.

معمولا بین دندانهای شیری فاصله وجود دارد که الزام را جهت کشیدن نخ کمتر میکند اما با شروع رویش دندانهای دایمی و بسته تر شدن تماس دندانها اهمیت نخ کشیدن نیز بیشتر خواهد شد. اگر تماس دندانهای شیری بسته باشد از سن ۳-۴ سالگی والدین بایستی جهت نخ کشیدن دندانهای کودک اقدام کنند وگرنه میتوان شروع آن را به سنین ۵-۶ سالگی موکول کرد.

اگر نزدیک زمان افتادن آن دندان شیری پوسیده و جایگزینی آن با دندان دایمی باشد دیگر نیاز به صرف هزینه و وقت و ترمیم دندان نمیباشد اما اگر دندان دایمی طی چند ماه آینده بنا نباشد که رویش بیابد حتما باید دندان ترمیم و اگر غیر قابل ترمیم باشد کشیده و فضای آن تا رویش دندان دایمی زیرین حفظ شود

قطره آهن در تماس با دندان میتواند سبب تیره رنگ شدن آن شود که تنها رنگدانه بوده و پوسیدگی محسوب نمیشود بهمین خاطر توصیه میشود حین دادن قطره آهن آن را ته گلو بچکانید و بعد از آن با یک گاز یا دستمال نخی سطح دندانها را تمیز کنید

بعد از افتادن دندان شیری اگر دندان دایمی زیرین تا ۶ ماه بعد در دهان دیده نشد نیاز به مراجعه به دندانپزشک و بررسی بیشتر شرایط است. گاهی بدلیل کمبود فضا و گیر افتادن دندان رویش صورت نگرفته و گاهی هم ممکن است دندان دچار تغییر مسیر شده و در فک گیر افتاده باشد یا حتی در شرایطی جوانه دندان ممکن است بطور کامل غایب باشد

دندانپزشکی کودکان

5 دیدگاه دربارهٔ «دندانپزشکی کودکان»

 1. سلام خانم دکتر خلیلی نژاد – دختر من ۱۰ سالشه ولی فقط ۴ تا از دندونهای شیری ایشون افتاده. آیا این موضوع نگران کننده ای هست؟

  1. با سلام خدمت شما، بطور متوسط در سن ۱۰ سالگی کودکان بایستی تعداد بیشتری از دندانهای شیری با دایمی جایگذین شده باشد. البته سن دندان درآوردن در کودکان میتواند با یکدیگر و با سن شناسنامه ای آنها همخون نباشد ولی توصیه میکنم شما برای اطمینان و بررسی شرایط به دندانپزشک مراجعه کرده و با معاینه و تهیه عکس بررسی های بیشتر انجام شود.

 2. پسر من ۴/۵ ساله است ، و دچار پوسیدگی زودرس دندان شده، واقعا در مسواک زدن کوتاهی نکردیم، و از اولین روزهای رویش مسواک زدن انجام شده، ولی دندنهاش از حدود دو سالگی شروع کرد به تغییر رنگ و در ادامه پوسیدگی، دکتر فقط خمیر tooth mouse رو پیشنهاد کردن، که حدود یکسال استفاده کرد، تاثیر خیلی زیادی حس نکردم ، شاید سرعت روند پوسیدگی رو کم میکرده، ولی همچنان دندانها یکی بعد از دیگری دچار مشکل میشن،
  واقعا راهی به جز پر کردن این همه دندان وجود داره؟

  1. سلام. عامل شیر بخصوص شیر خشک خیلی مهمه و همینطور پستونک و اینکه اگه سیر پیشرفت پوسیدگی زیاد باشه باید خمیر دندان با فلوراید استفاده کنید و یا دهانشویه رو گوش پاک کن و به شکل مصرف موضعی. البته بهتره با مشورت با متخصص دندانپزشکی کودکان کنید. چند کلیپ آموزشی مفید توی اینستاگرام گذاشتم که پیشنهاد میکنم حتما ببینید. Drkhalilinejad آدرسش هست?. واسه درمان هم اگه همکاری کنه که خوبه و اگه نه ببینید نظر پزشک مبنی بر آرامبخشی چطوره

 3. سلام،خسته نباشید.پسرمن شش سالشه. تقریبا از بیست روزپیش متوجه شدم فک پایین،دندون جدید داره درمیاره، بعداز یک هفته دیدم یه دندون دیگه هم داره درمیاد، بعدکم کم دندونای شیری شروع کرد به لق شدن.دیشب یکی از دندوناش افتاد، البته ازبس با زبون باهاش بازی کرد افتاد….وگرنه بنظرم یکی دو روز دیگه وقت افتادنش بود..
  مشکلم اینه که دندون کامل نبود ویه تیکه خیلی کوچیک از ریشه دندون انگارتولثه مونده.
  لطفاراهنماییم کنید بایدچکارکنم؟ این مسئله مهم یا خطرناکه؟
  ممنون?

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

به بالای صفحه بردن