عصب کشی

عصب کشی

به بیرون آوردن عصب عفونی دندان از داخل اتاقک تاج دندان و کانال عصبی ریشه دندان و تمیزو پر کردن جای عصب خارج شده با مواد خاص را عصب کشی گویند . اندو یا همان عصب کشی میتواند طی یک یا دو جلسه انجام شود که شامل مراحل معاینه اولیه و تشخیص، رادیوگرافی و درمان میباشد. علایم نیاز به درمان ریشه مانند درد خودبخودی، درد شبانه، افزایش حساسیت به سرما یا گرما، حساس شدن به احساس درد حین جویدن، تغییر رنگ دندان، ورم کردن بافت لثه یا صورت، خروج چرک از لثه و دردناک شدن شدن غدد لنفاوی در ناحیه سر و گردن میباشد.

شما میتوانید همین الان نوبت خود رزرو کنید

عروق و عصب های ریشه معمولا بر اثر عفونت باکتریایی و پوسیدگی از بین می روند ولی به هر حال در طی فراینده درمان ریشه این اعصاب کاملا قطع می گردد و با عث ایجاد زخم و التهاب در اطراف ریشه واقع در استخوان می شود و این زخم در ناحیه ی قطع عصب ملتهب خواهد بود بنابراین درد پس از عصب کشی دندان نیز طبیعی خواهد بود و جای نگرانی نیست .

تا زمانی که اثر ماده ی بی حس کننده را در ناحیه ی فک ، لب یا زبان حس می کنید از جویدن خودداری نمائید . در صورت داشتن درد از آنتی بیوتیک ها و مسکن هایی که پزشک برایتان تجویز نموده است استفاده شود مثل ایبوپروفن یا مفنامیک اسید ، البته این دردها پس از انجام عصب کشی دندان طبیعی است و به حالت های گوناگون مثل ضربان دار و یا در حین ایجاد فشار و ضربه ممکن است ایجاد شود ولی موقتی است و به مرور زمان و بعد از تاثیر گذاری داروها رفع خواهند شد . پس از عصب کشی از قسمت های مختلف فک خود برای جویدن استفاده نمایید  . از جویدن آدامس و شیرینی ها و خوراکی های چسبنده خودداری نمایید . پس از ۲ ساعت میتواننید از غذا های نرم استفاده نمایید و کاملا به دمای غذا توجه داشته باشید که سرد و یا داغ  نباشد . تا زمانی که جلسه ی بعدی عصی کشی فرانرسیده است و روکش اصلی برایتان نصب نشده است از نخ دندان استفاده ننمایید . میتوانید از محلول آب و نمک برای شست و شو استفاده کنید این محلول موجب کاهش درد و تورم میشود .

پاسخ به این سوال خیر است . مواردی هستند که حجم پوسیدگی که به پالپ (عصب ) رسیده است به میزانی است که با پر کردن قابل بازسازی است و نیازی به روکش ندارد . البته این موارد در مقایسه با موارد نیازمند روکش در تجربه ای که در بیماران در ایران داریم کمتر هستند چرا که اغلب مراجعین ما پوسیدگی های وسیعی دارند که مدت ها درمان آنها به تاخیر افتاده است و بالطبع بعد از درمان ریشه نیاز به روکش پیدا می کنند .

این درمان به دندان ها نه تنها آسیب نمیزنند بلکه در مواردی که نیاز به آن هست باعث عمر بیشتر دندان های ما  می شود ،به علاوه روکش ها از مهم ترین درمان هایی که اهداف زیبایی را هم تامین میکنند به حساب می آیند ،شما ممکن است به افرادی برخورد کرده باشید که از روکش هایشان گله و شکایت دارند و نسبت به این درمان نظر منفی دارند ولی حقیقت این است که این درمان با انتخاب درست و اجرای درست که به طبع توسط یک دندان پزشک خبره و متخصص در کارش قابل ارائه است ، درمانی رضایت بخش و با عمری طولانی خواهد بود .

به بالای صفحه بردن