ارتودنسی، فشار دندان عقل، عقل نهفته جراحی دندان عقل

اگر رشد فک ناکافی باشد ،در این صورت دندان عقل نهفته باقی خواهد ماند .دندان هایی که در مدت زمان معقول ظاهر نشده اند نهفته نام دارند .بیرون زدن دندان عقل ممکن است تراز دندان ها را از وسط تحت تاثیر قرار دهد.به همین دلیل است که به ندرت می توان فردی را با ۳۲ دندان دید که دندان های منظم و هم تراز دارد.

اکثریت افراد با ظاهر شدن دندان عقل مشکلاتی پیدا می کنندو دندان عقل را ،باعث بروز مشکلات سایر دندان های خود می دانند.

دندان عقل در آخرین قوس دندانی فرد ظاهر می شود پس به دنبال راهی برای بیرون رفتن است و به همین خاطر به دندان های دیگر فشار می آورد،این امر می تواند مسئول حرکت دیگر دندان ها و افزایش ازدحام دندان و چرخش دیگر دندان های قدامی شود.در این صورت است که فرد شاهد بروز درد و ناراحتی در ناحیه مفصل فک ، چشم ، گوش ، سر و دندان های دیگر می شود .

مطالعات نشان می دهد که هر چهار دندان عقل ممکن است نقش کوچکی در سلامت سایر دندان ها در اواخر نوجوانی داشته باشند.
حتی زمانی که دندان عقل خارج شده ،دیده شده است که حرکات دندان های قدامی پس از خروج دندان عقل رخ داده است .

اما متاسفانه انجمن حرفه ای دندان پزشکی به این نتیجه رسیده اند که کشیدن دندان عقل بدون هیچ گونه ضایعه ای کاری نادرست است.اما اگر شما ترجیح می دهید دندان عقل را که بدون هیچ گونه ضایعه ای است حفظ کنید، بهتر است که این دندان مورد ارزیابی منظم رادیولوژی قرار بگیرد.

اگر علائمی مانند درد،عفونت یا پوسیدگی در دندان عقل دیده شود و یا تمیز کردن آن دشوار باشد بهتر است آن دندان را حذف کنید .

متخصص ارتودنسی همیشه به دنبال نشانه ای برای کشیدن دندان نیمه نهفته است چرا که ،خطر ابتلا به عفونت و پوسیدگی در اواسط و در طول مدت درمان ارتودنسی خارج از انتظار نیست .

ازدحام دندان ها در برخی از افراد جوان پس از پایان درمان ارتودنسی یک پدیده طبیعی ،در طول سال است که برای افراد در سنین مختلف متفاوت است.ثبات دندان ها پس از درمان ارتودنسی به سن افراد بستگی دارد که در افراد مسن تر این ثبات بیشتر است.
احتمالا بسیارى از ما این جمله را شنیده ایم که رویش دندانهاى عقل، موجب کجى دندانهاى جلو مى شود. حتى شاید بعضى از ما نیز براى جلوگیرى از کج شدن دندانهاى جلو دندانهاى عقل خود را کشیده ایم. در مقاله پیش رو قصد داریم نقش دندانهاى عقل در کج شدن دندانهاى جلو را بررسى نماییم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن